Застосування електроконтактного манометра

Електроконтактний манометр (сигналізуючий) для систем водопостачання. Принцип роботи, застосування, конструкція, маркування та типи.

Забезпечення контролю тиску у водопровідних системах та системах подібного типу – необхідна складова для нормальної роботи систем водопостачання. Існують варіанти обладнання, які вирішують це завдання, забезпечуючи керування складовими системи, зокрема насосом. Для цього застосовують реле тиску чи електроконтактний манометр. У цій статті Ви можете ознайомитися з нюансами роботи реле тиску та електроконтактного манометра, перевагами та недоліками кожного з них.

Плюси та мінуси електроконтактного манометра щодо реле тиску.

Манометр ДМ2010-У2

Переваги електроконтактного манометра – складання в єдиному корпусі для комутаційних контактів та контрольного манометра. Це зручно, оскільки дана конструкція не потребує додаткових трійників для збирання. Хоча можна знайти варіант реле тиску, який вбудований манометр. Мабуть, однією з головних переваг манометра є простота налаштування приладу і точна візуалізація меж спрацьовування за показниками тиску. Конструкція даного типу манометрів дозволяє встановити нижню і верхню межу, при якій спрацьовуватиме механізм. Це досягається без використання ключів спеціального призначення лише за допомогою контактних стрілок. При цьому ми отримуємо наочні налаштування манометра. Реле цієї можливості немає.

Недоліки електроконтактного манометра – невеликі струми комутації, в середньому 0,3-0,5 А. Це не дозволяє підключати потужні пристрої без додаткового обладнання. Для цього використовують потужні реле, для роботи яких у свою чергу потрібне додаткове джерело живлення.

Саме цією особливістю зумовлений той факт, що електроконтактний манометр називають сигналізуючим. При змінах він сигналізує про це, а як виконуючий пристрій служить силове реле.

Другий недолік даного манометра – його висока вартість щодо реле тиску. У середньому ціна може відрізнятись у 2-3 рази не на користь манометра.

Сфера застосування сигналізуючого манометра – теплопостачання, водопостачання, вентиляційні системи, машинобудування та ін.

Зокрема, їх широко застосовують для включення насосних станцій, які здійснюють подачу води.

Загальні відомості про електроконтактний (сигналізуючий) манометр.

Електроконтактний манометр застосовують для визначення надлишкового тиску робочого середовища. Вимірюване середовище має бути неагресивним, некристалізується (рідина, пара, газ, у тому числі кисень). Це прилади із електроконтактною групою.
При досягненні певної межі тиску як верхньої, і нижньої, механізм манометра здійснює спрацьовування групи контактів. За допомогою додаткових стрілок на шкалі приладу можна задавати діапазони тиску – мінімум і максимум, які відповідають точкам замикання електричного ланцюга. За допомогою цих комутаційних режимів здійснюють керування електричними ланцюгами. У разі переходу тиску середовища через стрілки меж відбувається розмикання або замикання контактів електричного кола.
Відповідно до типу манометра можуть використовуватися різні контактні групи.
Інформація про контактні групи – нижче.

Підключення електроконтактного (сигналізуючого) манометра.

Залежно від сфери застосування, умов та призначення використовуються різні типи манометрів ЕКМ, які мають різні модифікації електричних схем:

тип 1 – одноконтактний на замикання;
тип 2 – одноконтактний на розмикання;
тип 3 – двоконтактний на розмикання-розмикання;
тип 4 – двоконтактний на замикання-замикання;
тип 5 – двоконтактний на замикання-розмикання;
тип 6 – двоконтактний на розмикання-замикання.

(Для наочності нижче наведено позначення можливих варіантів комутувальних груп на електричній схемі для манометрів типу з 3 по 6)

Сигналізуючий пристрій може мати виконання:

ІІІ – обидва контакти розмикаючі. Лівий покажчик (min) синій, правий (max)
червоний.

IV – обидва контакти замикаючі. Лівий покажчик (min) червоний, правий (max)
синій.

V – один контакт розмикаючий (min), інший замикаючий (max). Обидва покажчики синього кольору

VI – один контакт замикаючий (min), інший розмикаючий (max). Обидва покажчики червоні.

Примітка: У момент досягнення стрілкою тиску уставки лівого або правого покажчика контакт розмикається (замикається).

Існують прийняті стандарти кольорового маркування сигнальних пристроїв.
Стандарти кольорового маркування комутаційних проводів електроконтактних манометрів при виготовленні та також при підключенні такі:

мінімум – синій;
червоний – максимум;
жовтий – загальний.
Принцип роботи електроконтактного (сигналізуючого) манометра.

Принцип роботи електроконтактних манометрів заснований на тому, що коли рівень тиску досягає позначки певного заданого показника, за допомогою рухомого контакту, у ролі якого виступає стрілка, відбувається розмикання або замикання електричного кола, спрацьовує вбудована контактна група. Замикання або розмикання електричного кола залежить від типу виконання приладу. Такий спектр можливостей електроконтактних манометрів дозволяє широко використовувати їх у різних виробничих сферах.
Усі типи електроконтактних (сигналізуючих) манометрів мають маркування, де вказані технічні параметри приладу.

Приклад розшифровування маркування пристрою.
Електроконтактний манометр ДМ 2005-У2 (1,0, МПа, кл.т. 1,5, М20х1,5, ІР40, РШ, исп.V)

  • 1,0 – діапазон вимірів (від 0 до 1,0 МПа);
  • МПа – одиниці виміру
  • кл.т. 1,5 – клас точності
  • М20х1,5 – різьба приєднувального штуцеру
  • ІР40 – ступінь захисту
  • РШ – розташування штуцеру (радіальне)