+38(068) 348 7741
+38(068) 348 6487
+38(095) 892 7617
+38(095) 892 7820
Як вибрати манометр
У цій статті представлена інформація про манометри, чим керуватися при виборі, особливості їх експлуатації та інше. Поряд з манометрами ця інформація застосовна до вакуумметрів та мановакуумметрів. По тексту згадуються лише манометри, оскільки рекомендації щодо вибору тощо для цих приладів однакові.
-
- Манометр, вакуумметр та мановакуумметр – призначення приладів.
- Види манометрів
- Що потрібно врахувати під час виборів манометра?
- Переведення одиниць тиску манометрів.
- Що потрібно знати для встановлення манометрів?
- Особливості експлуатації манометрів.
- Як проводиться повірка манометрів.
- Манометр, вакуумметр та мановакуумметр – призначення приладів.
Манометр, вакуумметр та мановакуумметр – призначення приладів.
Манометр – прилад, за допомогою якого виробляють вимір надлишкового та вакуумметричного тиску середовищ у різних агрегатних станах. Вимір проводиться за рахунок деформації трубчастої пружини (трубка Бурдона), яка знаходиться всередині корпусу.
Вакуумметр – прилад, за допомогою якого вимірюють розрядження робочого середовища. Тиск дозволяє контролювати чутливий елемент приладу – трубчаста пружина. Стандарти шкали вакуумметра від – 1..0 атм. Шкала завжди негативна, оскільки вакуумметри вимірюють розрядження. Здійснюється вимірювання тиску нижче атмосферного.
Мановакуумметр – це прилад, за допомогою якого вимірюють надлишковий тиск і розрядження робочого середовища. Механізм, що дозволяє проводити вимірювання – деформація трубчастої пружини. Мановакуумметри перекривають область вакууму та надлишкового тиску.
Відмінність приладів:
Манометр вимірює лише позитивний тиск, вакуумметр вимірює лише негативний тиск, мановакуумметр – як негативний, і позитивний.
Завдяки простоті конструкції та невисокій вартості у промисловості та сфері житлово-комунального господарства найбільш поширені манометри з трубкою Бурдона.
Види манометрів
Залежно від спеціалізації підприємства виникає потреба у вимірі різних середовищ. Для цього розроблені манометри різного призначення.
Технічні манометри – найпоширеніші для вимірювання надлишкового тиску
середовищ (води, повітря, газу). Широко застосовуються на промислових підприємствах та у сірці ЖКГ. Технічний манометр підходить, якщо прилад не планується застосовувати у специфічних умовах.
Вібростійкі – манометри цього виду застосовують в умовах підвищеної вібрації. Пристрій дозволяє компенсувати вібраційне середовище за рахунок особливої конструкції. Широко застосовують на насосних станціях, компресорних установках, автотранспорті, суднах та залізничному транспорті.
Корозійностійкі манометри – прилади для вимірювання контролю тиску за умов агресивних середовищ. Деталі манометра виготовлені з нержавіючої сталі, що стійка до впливу середовищ.
Манометри точних вимірювань або зразкові манометри – мають більш високий клас точності (0,15; 0,25; 0,4; 0,6). Застосовують як зразок при повірці та калібруванні приладів для вимірювання тиску, а також з їх допомогою вимірюють тиск технологічних ліній, для яких потрібна підвищена точність вимірювання.
Манометри аміачні – застосовують для вимірювання вакууметричного тиску в агресивних середовищах, зокрема для аміаку. Застосовують для систем холодопостачання. Даний тип манометрів виготовлений на основі корозійностійких, тільки із зміненим циферблатом.
Манометри електроконтактні – це прилади з електроконтактною групою. Призначені для комутації контактів у системах автоматизації. Прилад здійснює керування електричними ланцюгами від пристрою, що подає сигнал шляхом замикання та розмикання електричних ланцюгів при досягненні певної межі тиску.
Залізничні манометри – даний вид манометрів призначений для вимірювання та контролю тиску, в системах (гальмових та ін.) та установках рухомого залізничного складу, метрополітену та трамваїв та для вимірювання тиску в холодильних машинах у вагонах-рефрижераторах.
Що потрібно врахувати під час виборів манометра?
Параметри, які важливо враховувати під час купівлі приладу. Ця інформація необхідна в тому випадку, якщо у Вас немає точної марки приладу, або потрібна Вам модель не доступна, і необхідно правильно підібрати аналог.
ПАРАМЕТР ДІАПАЗОНУ ВИМІРЮВАННЯ.
Це найважливіший параметр.
Стандартний ряд діапазонів тиску манометрів:
0-1, 0-1.6, 0-2.5, 0-4, 0-6, 0-10, 0-16, 0-25, 0-40, 0-60, 0-100, 0-160, 0- 250, 0-400, 0-600, 0-1000 кгс/см2
1кгс/мс2=0,980665 бар=0,0980665 МПа=98,0665 кПа.
Стандартний ряд діапазонів тиску мановакуумметрів:
-1..+0.6, -1..+1.5, -1..+3, -1..+5, -1..+9, -1..+15, -1..+24 кгс/ см2=бар=атм=0.1Мпа=100кПа
Стандартний ряд діапазонів тиску вакуумметрів:
-1..0 кгс/см2=бар=атм=0.1Мпа=100кПа.
Якщо Ви сумніваєтеся, з якою шкалою прилад потрібен для Вашої мети, при виборі діапазону головний фактор – потрапляння робочого тиску в діапазон від 1/3 до 2/3 шкали вимірювання.
Вибираючи діапазон шкали, потрібно знати, що робочий тиск має попадати в діапазон від 1/3 до 2/3 шкали вимірювання.
Щоб забезпечити стабільну роботу, слід купувати прилад зі шкалою 0-10 атм, тому тиск 5.5атм потрапляє в діапазон від 1/3 до 2/3 шкали 3.3 атм і 6.6 атм відповідно.
За умови, що тиск менший за 1/3 шкали, значно зростає похибка вимірювання тиску. За умови, коли тиск, що вимірюється, більше 2/3 шкали, прилад працює в перевантаженому режимі, що тягне за собою скорочення терміну служби манометра.
ПАРАМЕТР КЛАСУ ТОЧНОСТІ
Вказує допустимий відсоток похибки результатів вимірювання приладу від шкали виміру.
Існує стандартний ряд класів точності для манометрів: 4, 2.5, 1.5, 1, 0.6, 0.4, 0.25, 0.15.
Можна розрахувати похибку манометра самостійно. Наприклад, якщо Ваш пристрій на 10 атм і має клас точності 1.5, допустима похибка – 1.5% від шкали виміру (0.15 атм). Якщо похибка Вашого манометра перевищує це значення, прилад підлягає заміні. Без спеціального обладнання встановити, що пристрій несправний, неможливо. Встановити невідповідність класу точності може лише спеціалізована організація, яка має повірочну установку з манометром високого класу точності, що є еталоном. Проблемний манометр та еталонний прилад приєднуються до лінії з тиском, після чого порівнюють показники.
ПАРАМЕТР ДІАМЕТРА МАНОМЕТРА
Цей параметр є важливим для приладів, що мають круглий корпус.
Стандартні діаметри: 40, 50, 63, 80, 100, 150, 160, 250 мм.
РОЗМІЩЕННЯ ШТУЦЕРА.
Можливі два варіанти.
Радіальне розташування – приєднувальний штуцер виходить із манометра знизу.
Торцеве – штуцер розташований ззаду, з тильної частини приладу.
ПРИЄДНАНА РІЗЬБА
Для манометрів найбільш характерні метрична та трубна види різьблення.
Існує стандартний ряд видів різьблення: М10х1, М12х1.5, М20х1.5, G1/8, G1/4, G1/2.
Для приладів імпортного виробника характерне трубне різьблення. Для вітчизняних манометрів – метрична.
МІЖПОВІРКОВИЙ ІНТЕРВАЛ.
Термін, після якого потрібно проводити перевірку манометра називають міжповірочним інтервалом. Нові прилади мають первинну заводську перевірку. Про це свідчить тавро повірителя, розташоване на циферблаті або на крупі манометра, та позначка у паспорті. Первинна перевірка буває на 1 чи 2 роки. Для манометрів, які використовуються в особистих цілях, перевірка не є критичною, тому можна вибирати будь-який манометр. Для відомчих об’єктів – заводів, топкових, теплових пунктів та ін. після закінчення терміну первинної повірки, манометр підлягає переповірці в центрі стандартизації та метрології, або у спеціалізованих організаціях, що мають ліцензію на перевірку, та відповідне обладнання. Слід знати, що перевірка зазвичай коштує дорожче, ніж покупка нового приладу, або дорівнює їй. Крім того, до суми додається оплата за здачу приладу. Якщо манометр не проходить повторну перевірку, доведеться також заплатити за ремонт та за подальшу перевірку.
Виходячи з вищесказаного, рекомендується:
Купувати манометр, у якого первинна перевірка на 2 роки.
Перш ніж віддати прилад на перевірку, порахуйте всі витрати, і оцініть, чи вигідний цей захід. До розрахунку входить вартість перевірки, та оплата ремонту у разі потреби. Наприклад, якщо система зазнавала гідравлічних ударів від пульсації середовища, то через 2 роки служби, як правило, 50% манометрів не проходять перевірку.
УМОВИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ МАНОМЕТРІВ.
Якщо експлуатація приладу передбачає особливі впливи на манометр, такі як: робота з в’язкими речовинами, вплив агресивних середовищ, робота в умовах високої вібрації, в умовах високих (+100С) і низьких (менше -40С) температур, потрібно використовувати спеціалізований прилад, призначений для роботи у відповідних умовах.
Переведення одиниць тиску манометрів.
Найчастіше існує необхідність вимірювати тиск у нестандартних одиницях. При покупці невеликої кількості манометрів заводи не будуть перебудовувати шкалу під необхідні одиниці виміру. І тут корисно знати, як перекласти одиниці виміру самому.
1кгс/см2=10.000кгс/м2=1бар=1атм=0.1Мпа=100кПа=100.000Па=10.000мм.вод.ст.=750мм. рт. ст. = 1000мБар
Що потрібно знати для встановлення манометрів?
Для встановлення манометра необхідно використовувати додаткове обладнання. Для встановлення на трубу застосовують триходові крани та голчасті вентилі. З метою захисту приладів застосовують демпферні блоки, мембранні роздільники, а також відбірні петлеві пристрої.
ТРИХІДОВИЙ КРАН ПІД МАНОМЕТР.
За допомогою триходового кульового або коркового крана здійснюють підключення приладу до обладнання, зокрема до трубопроводу. Можна також встановлювати двоходовий кран, в якому передбачено ручне скидання тиску при відключенні приладу. Не варто використовувати стандартні кульові крани, оскільки після його закриття механізм приладу продовжує залишатися протягом якогось часу під тиском середовища, внаслідок чого він може передчасно вийти з ладу. При тиску до 25 кгс/см2 це найпоширеніший вид сполуки. Якщо тиск висока – потрібно використовувати голчасті вентилі. Потрібно враховувати, купуючи кран, відповідність різьблення манометра та різьблення крана.
ДЕМПФЕРНИЙ БЛОК.
Демпферний блок необхідний, щоб гасити пульсацію вимірюваного середовища. Його встановлюють перед манометром. Різка та часта зміна тиску вимірюваного середовища створює пульсацію, яку необхідно гасити, щоб виміряти тиск середовища.
Пульсацію в трубопроводі створюють насоси, у яких передбачено пристрій плавного спуску, і навіть встановлення великої кількості кульових кранів і дискових затворів, відкриття яких створює гідравлічні удари.
РОЗДІЛЮВАЧІ СЕРЕД МЕМБРАНІ.
Мембранні роздільники середовищ – захисний пристрій, призначення якого оберігати механізм приладу від попадання до вимірюваного середовища агресивних, абразивних та кристалізованих середовищ. Вибираючи цей додатковий пристрій, потрібно, щоб різьблення манометра та мембранного роздільника збігалося.
БЛОК КЛАПАНИЙ ГОЛЬЧАТИЙ.
З його допомогою підключають до технологічного обладнання датчики надлишкового, абсолютного тиску, тиску-розрідження, манометрів. Цей блок дозволяє виробляти дренаж імпульсної лінії, а також скидати тиск перед демонтажем приладу. Використовуючи клапанний голчастий блок, можна підключати метрологічне обладнання для контролю, не відключаючи датчика від вимірюваного середовища.
Правила, які слід дотримуватися при установці манометрів:
Підключення манометра до системи необхідно за відсутності тиску в трубопроводі.
При встановленні приладу циферблат повинен бути орієнтований вертикально.
Обертання приладу потрібно здійснювати за штуцер із використанням гайкового ключа.
Не можна застосовувати зусилля до корпусу приладу.
Особливості експлуатації манометрів.
Під час використання приладу, щоб не скорочувався термін служби манометра, слід дотримуватись правил експлуатації. Це дотримання температурного режиму, допустимого тиску, вібраційних навантажень, не використання роботи з агресивними, в’язкими та кристалізуючими середовищами для приладів не призначених для цього. Одна з найважливіших вимог – забезпечення плавної подачі тиску на прилад
У разі, якщо прилад підібраний відповідно до умов роботи та не порушуються правила його експлуатації, проблем у його функціонуванні, як правило, не виникає.
РОБОТА МАНОМЕТРА НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ У ВИПАДКУ:
Під час тиску стрілка на приладі не рухається або рухається стрибками.
Існує пошкодження скла приладу.
Після припинення впливу тиску середовища стрілка не повертається до нульової позначки.
Перевищується допустиме значення похибки при вимірі.
Як проводиться повірка манометрів.
Існує два види повірки приладу.
Первинна – перевірка, що проводиться заводом-виробником перед тим, як прилад пускають у продаж. Про це свідчить тавро на склі або на корпусі приладу та відповідна позначка у паспорті манометра. Первинну перевірку визнають контролюючі організації та прилад дозволено експлуатувати до закінчення терміну перевірки, зазначеного у паспорті (1-2 роки).
Перевірка приладу. Після закінчення терміну первинної перевірки, необхідна перевірка манометра. Прилад, що підлягає перевірці, повинен бути справний. Інакше він не пройде перевірку і гроші, витрачені на цю процедуру, будуть витрачені даремно.
Перепровітка приладу здійснюється спеціалізованими організаціями, що мають відповідне обладнання та ліцензію, а також міськими центрами стандартизації та метрології.
Компанія УАМ є виробником манометрів таких видів: технічні, аміачні, електроконтактні, вібростійкі, для агресивних середовищ, точних вимірів, залізничні, які є аналогами приладів, що випускаються провідними виробниками. Аналоги нашої компанії не поступаються провідним виробникам високоточних приладів даного напряму товарів.
Ви можете ознайомитись з технічною характеристикою приладів та порівняти показники різних видів манометрів у зведеній таблиці приладів.